• Home
  • /
  • Skrótowiec – aplikacja do wyszukiwania skrótów internetowych

Skrótowiec – aplikacja do wyszukiwania skrótów internetowych

Adres aplikacji: https://skrotowiec.elk.pl/
Kod aplikacji: https://gitlab.com/jaktworzycaplikacje.pl/skrotowiec/-/tree/master

Piszę ten artykuł po raz drugi, pierwszym razem wykasowałem go przypadkowo przy przenoszeniu do innego folderu, chciałem cofnąć operację tak jak w zwykłym edytorze tekstu i w eksploatorze wcisnąłem ctrl + z odzyskało mi tylko pusty folder ;/ Tą lekcją pokory oraz determinacji w dążeniu do celu rozpoczynam kolejny cykl wpisów.

1. Praca koncepcyjna i pomysł na stworzenie pierwszej aplikacji

W tym poradniku dowiesz się jakie koncepcje przyświecały mi podczas szukania inspiracji oraz realizacji aplikacji skrótowiec.

W czasie pandemii pracownicy biurowi, którzy pracowali wyłącznie przy komputerze zmienili swoje miejsce pracy na home office, jeśli jesteś programistą tak jak ja, to z dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić, że pracujesz zdalnie. Po pewnym czasie pracy zdalnej i komunikacji z swoimi kolegami z pracy przez slacka, teamsa i inne komunikatory, moi współpracownicy zaczęli pisać do mnie skrótami, których nie używali w bezpośredniej rozmowie, a których wcześniej nie znałem, pewnie też spotkałeś się z takim zachowaniem i nie raz musiałeś szukać znaczenia skrótu w google.

Wyszukiwarka google nie jest wygodnym narzędziem do tłumaczenia skrótów, jak metadane wyszukiwania są wczytywane z treści strony, to w łatwy sposób można rozszyfrować skrót, gorzej jeśli metadane będą zoptymalizowane pod seo i są wpisane na sztywno wtedy trzeba wchodzić na stronę i szukać w tekście co oznacza dany skrót.

Tak w mojej głowie zrodziła się potrzeba stworzenia aplikacji, która będzie w łatwy sposób wyszukiwać rozwinięcia skrótów używanych podczas komunikacji w Internecie.

2. Wybór nazwy dla aplikacji oraz domeny

Domena jaką wybrałem nawiązuje mocno do biznesowego celu aplikacji: skrotowiec.com.pl.

Sktótowiec oznacza słowo utworzone przez skrócenie wyrażenia składającego się z dwóch lub więcej słów.

Funkcje biznesowe jakie będzie realizować aplikacja na dzień 13.05.22 (już wiem dlaczego skasował się plik, to przecież piątek), zemściło się na mnie jak w technikum w ten dzień robiłem czarny piątek, pozdrowienia dla zsz1 brzeg 😊

3. Wymagania biznesowe

Wracając do wymagań biznesowych aplikacja pozwala na:

- wyszukanie po skrócie lub opisie skrótów, z podpowiedziami, na stronie głównych,
- jeśli wyszukiwanie się nie powiedzie, zwykły użytkownik będzie miał możliwość dodania skrótu z opisem, dodawanie zabezpieczone przed spamowaniem wulgaryzmami i blokadą ip,
- dodany skrót będzie moderowany przyciskami w wiadomości email wysyłanej do administratora,
- Na stornie głównej oprócz wyszukiwarki znajduje się top 20 wyszukiwanych skrótów na stronie,
- W panelu admina jest CRUD dla skrótów oraz maila admina,
- w panelu admina jest opcja do importu skrótów z pliku excel po kolumnach skrót oraz opis dla skrótu,

W tym miejscu odkreślam kreską początkowe wymagania i będę dopisywał nowe, lub robił zmiany powyższych wymagań. Jedyne pewne rzeczy na świecie to podatki i zmiany wymagań biznesowych. 😊


Stack technologiczny jaki wykorzystasz w tym kursie to:

- serwer nginx który będzie działał jako reverse proxy dla aplikacji w kontenerze dokera dla dwóch środowisk testowego i produkcyjnego,
- spring boot, framework java, który ułatwi i przyspieszy proces developmentu back endu,
- angular framework java script, miejmy nadzieję przyspieszy rozwój front endu.

Czas rozpocząć Twoją przygodę z tworzeniem aplikacji od pomysłu do wdrożenia, skrótowiec jest idealnym kursem, aplikacja która nie zawiera dużej logiki biznesowej, nie będzie obciążeniem dla mnie podczas rozkręcania się w pisaniu na blogu oraz dla Ciebie będzie prosta w nauce na start.

Praktyczną przygodę z tworzeniem aplikacji i prawdziwym full stack czas zacząć! W drogę!

Mem full Stack Developer

4. Lista poradników w kolejności wykonania: