Adres aplikacji: https://skrotowiec.elk.pl/
Kod aplikacji: https://gitlab.com/jaktworzycaplikacje.pl/skrotowiec/-/tree/master
Piszę ten artykuł po raz drugi, pierwszym razem wykasowałem go przypadkowo przy przenoszeniu do innego folderu, chciałem cofnąć operację tak jak w zwykłym edytorze tekstu i w eksploatorze wcisnąłem ctrl + z odzyskało mi tylko pusty folder ;/ Tą lekcją pokory oraz determinacji w dążeniu do celu rozpoczynam kolejny cykl wpisów.
1. Praca koncepcyjna i pomysł na stworzenie pierwszej aplikacji
W tym poradniku dowiesz się jakie koncepcje przyświecały mi podczas szukania inspiracji oraz realizacji aplikacji skrótowiec.
W czasie pandemii pracownicy biurowi, którzy pracowali wyłącznie przy komputerze zmienili swoje miejsce pracy na home office, jeśli jesteś programistą tak jak ja, to z dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić, że pracujesz zdalnie. Po pewnym czasie pracy zdalnej i komunikacji z swoimi kolegami z pracy przez slacka, teamsa i inne komunikatory, moi współpracownicy zaczęli pisać do mnie skrótami, których nie używali w bezpośredniej rozmowie, a których wcześniej nie znałem, pewnie też spotkałeś się z takim zachowaniem i nie raz musiałeś szukać znaczenia skrótu w google.
Wyszukiwarka google nie jest wygodnym narzędziem do tłumaczenia skrótów, jak metadane wyszukiwania są wczytywane z treści strony, to w łatwy sposób można rozszyfrować skrót, gorzej jeśli metadane będą zoptymalizowane pod seo i są wpisane na sztywno wtedy trzeba wchodzić na stronę i szukać w tekście co oznacza dany skrót.
Tak w mojej głowie zrodziła się potrzeba stworzenia aplikacji, która będzie w łatwy sposób wyszukiwać rozwinięcia skrótów używanych podczas komunikacji w Internecie.
2. Wybór nazwy dla aplikacji oraz domeny
Domena jaką wybrałem nawiązuje mocno do biznesowego celu aplikacji: skrotowiec.com.pl.
Sktótowiec oznacza słowo utworzone przez skrócenie wyrażenia składającego się z dwóch lub więcej słów.
Funkcje biznesowe jakie będzie realizować aplikacja na dzień 13.05.22 (już wiem dlaczego skasował się plik, to przecież piątek), zemściło się na mnie jak w technikum w ten dzień robiłem czarny piątek, pozdrowienia dla zsz1 brzeg 😊
3. Wymagania biznesowe
Wracając do wymagań biznesowych aplikacja pozwala na:
- wyszukanie po skrócie lub opisie skrótów, z podpowiedziami, na stronie głównych, - jeśli wyszukiwanie się nie powiedzie, zwykły użytkownik będzie miał możliwość dodania skrótu z opisem, dodawanie zabezpieczone przed spamowaniem wulgaryzmami i blokadą ip, - dodany skrót będzie moderowany przyciskami w wiadomości email wysyłanej do administratora, - Na stornie głównej oprócz wyszukiwarki znajduje się top 20 wyszukiwanych skrótów na stronie, - W panelu admina jest CRUD dla skrótów oraz maila admina, - w panelu admina jest opcja do importu skrótów z pliku excel po kolumnach skrót oraz opis dla skrótu,
W tym miejscu odkreślam kreską początkowe wymagania i będę dopisywał nowe, lub robił zmiany powyższych wymagań. Jedyne pewne rzeczy na świecie to podatki i zmiany wymagań biznesowych. 😊
Stack technologiczny jaki wykorzystasz w tym kursie to:
- serwer nginx który będzie działał jako reverse proxy dla aplikacji w kontenerze dokera dla dwóch środowisk testowego i produkcyjnego, - spring boot, framework java, który ułatwi i przyspieszy proces developmentu back endu, - angular framework java script, miejmy nadzieję przyspieszy rozwój front endu.
Czas rozpocząć Twoją przygodę z tworzeniem aplikacji od pomysłu do wdrożenia, skrótowiec jest idealnym kursem, aplikacja która nie zawiera dużej logiki biznesowej, nie będzie obciążeniem dla mnie podczas rozkręcania się w pisaniu na blogu oraz dla Ciebie będzie prosta w nauce na start.
Praktyczną przygodę z tworzeniem aplikacji i prawdziwym full stack czas zacząć! W drogę!
