Blog powstaje z myślą o Tobie, programiście który potrzebuje pogłębić praktyczną widzę na tematy wytwarzania oprogramowania od pomysłu do wdrożenia na serwer produkcyjny. Nie tylko technicznie, także z mocnym akcentem biznesowym.
Ten blog powstaje z myślą o Pawle, który jest programistą backendowym w dużej korporacji. Paweł doskonale wie, jak wytwarzać świetny backend java, zna alorytmy, dobre praktyki, przeczytał kilka technicznych książek, obowiązkowych dla programisty w tym świetną pozycję Efektywne programowanie od Joshua Blocha robi to od 3 lat. Nie dawno podczas rozmowy z kolegami wpadł na pomysł stworzenia aplikacji webowej która może okazać się jego pierwszym startupem. Paweł bez problemu bierze się do roboty i pisze backend, spełniając kolejne wymagania biznesowe jakie sobie postawił.
Teraz jednak jego postępy w dużym stopniu spowolniły. Paweł ma problem z konfiguracją serwera i podpięciem go pod domenę która jest zabezpieczona certyfikatem, dodatkowo praca z Jenkinsem jest dla niego bardzo wygodna w obecnej pracy, w swoim projekcie chciałby wdrożyć CI/CD.
Inną osobą dla której jest ten blog to Ania. Ania jest junior java developerem która zatrudniła się w małej firmie która wytwarza aplikacje do raportowania dla swoich zagranicznych klientów. Ukończony przez nią bootcamp java dał solidne podstawy i Ania czuje się pewnie w roli developera backendowego, rozmowa kwalifikacyjna przebiegła bez problemowo i od kilku miesięcy junior developer zajmuje się obsługą bieżących backendowych błędów. Od kilku dni w pracy Ani zaszły zmiany, front end developer który był przypisany do obsługi błędów zmienił pracę i teraz Ania musi obsługiwać błędu full stackowo, z minimalną dozą wiedzy o angularze.
Nadrzędnym celem jest nauka w inny sposób niż dotychczas doświadczałeś.
Chcę przeprowadzić Ciebie przez proces który zaczyna się w miejscu idei, pomysłu na aplikacje poprzez proces rejestracji domeny, konfiguracji serwera, pisania kodu backendu, frontendu oraz wdrożenie produkcyjne z wszystkimi zabezpieczeniami.
Będziemy razem tworzyć aplikacje, które nie będą przypominać w żaden sposób tych z kursów udemy, youtube lub innych blogów.
Dlaczego powstaje ten blog i co mnie motywuje do pracy?
Jak przeczytasz w dalszej części wpisu jestem z zawodu nauczycielem z długim okresem stażu pracy w tym zawodzie, lubiłem poprzednią pracę, można powiedzieć, że byłem pasjonatem 😊. Mocno brakuje mi przekazywania wiedzy i ten blog ma wypełnić tą lukę. Możesz zapytać zatem, dlaczego nie wracam do pracy w szkole? Z prostych względów Kasa 😊.
Kilka słów o mnie

Cześć nazywam się Tomasz Horyń, super że dotarłeś do tego miejsca i chcesz mnie poznać, dziękuje, bardzo mi miło, postaram się opisać swoją drogę do miejsca w którym obec nie się znajduję, czyli pisanie tego bloga oraz praca programisty w dużym korpo.
Studiowałem na Politechnice Opolskiej kierunek nauczycielski o specjalizacji informatyczne systemy zarządzania w międzyczasie odbyłem służbę wojskową w wsowl w Wrocławiu i jestem saperem 😊, pochodzę z Brzegu, z miejscowości między Wrocławiem a Opolem. Od 2010 do 2019 roku pracowałem w technikum jako nauczyciel przedmiotów zawodowych informatycznych i elektrycznych. Skończyłem karierę nauczyciela jak strajk z 2019 nie odniósł żadnych skutków.
Pracując w szkole finansowo się nie spinało, dlatego zacząłem pisać własne aplikacje webowe, na początku w php następnie w javie. Pracując w godzinach porannych (przed pracą) lub wieczornych napisałem samodzielnie dwie duże aplikacje, raportowanie produkcji oraz mobilny kaizen. Aplikacje sam z powodzeniem wdrożyłem w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych Volvo, Global Electric, Sopem. Jako SASS mobilny kaizen działał w funduszu pomerania oraz izbie gospodarczej.
Po dość długim epizodzie w szkole byłem mentorem bootcampu java w Future Collars, zdalnie przed pandemią, zanim jeszcze było to modne. Następnie przeprowadziłem się do Warszawy, gdzie obecnie jestem developerem java w dużym telkomie.
Zdobytą wiedzą podczas tworzenia aplikacji, w naszych polskich realiach będę się dzielić z Tobą na tym blogu. W drogę!